7 błędów w urządzaniu ogrodu

Ruchome tapety 3D na sciane - designerski HIT
Ruchome tapety 3D na ścianę – designerski HIT
25 sierpnia, 2020
Zalety i wady domow szkieletowych
Zalety i wady domów szkieletowych
2 października, 2020

Posiadacze domów jednorodzinnych z pewnością wiedzą i doceniają zalety posiadania przydomowego ogródka. Nie tylko dostarczają one miejsca na relaks, ale także, odpowiednio zaprojektowane, dodadzą wartości estetycznej. Nie da się ukryć, że planowanie ogrodu to na prawdę spore wyzwanie, szczególnie jeśli zależy nam na wyjątkowym efekcie. Każdy krok powinien być więc odpowiednio przemyślany i starannie przeprowadzony. Inspiracji jest wiele, jednak jakie 7 błędów, popełniamy najczęściej aranżując ogród?.

Zachowajmy umiar

Pamiętajmy, że domowe ogrody mają przede wszystkim cieszyć oko i zapewnić miejsce do relaksu i odpoczynku. Bezmyślne, nierozplanowane i chaotyczne sadzenie tylko i wyłącznie zaszkodzi efektowi końcowemu. To własnie brak umiaru podczas urządzania ogrodu jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Miłośnicy roślin, chcą mieć ich jak najwięcej, w różnych kolorach. W związku z tym sadzą ich ogromną ilość w niewielkich odstępach. To prawdziwa zbrodnia podczas projektowania ogrodu. Istotna będzie tu wyobraźnia i zmysł estetyczny. Pamiętajmy też, że rośliny gęsto się rozrastają, co oznacza, że będą potrzebowały więcej przestrzeni. Dodatkowo nie mamy za zadanie posadzić monotonnego lasu, a stworzyć estetyczną kompozycję.

Odległość ogrodu od domu

Okazuje się, że kolejnym błędem który jest jednym z najczęściej popełnianych, jest błędne usytuowanie ogrodu. W tego typu przypadkach, jeśli nie mamy pewności co do odległości, w jakiej ogród powinien być od domu, warto skorzystać z programu do projektowania ogrodu. Kilka rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę, by uniknąć tego błędu to przede wszystkim:

  • drzewa i rośliny potrzebują dostępu do światła
  • drzewa i rośliny stale rosną, mogą więc przysłonić okna
  • niezbędna jest przestrzeń

Nie chcemy przecież obudzić się w domu bez światła, z drzewami zaglądającymi nam przez okna. Pamiętajmy też, że jeśli mamy zamiar urządzić mały domowy ogród. powinniśmy skupić się na roślinach, które nie przekraczają około 3 metrów. Do takich roślin możemy zaliczyć byliny i krzewy ozdobne.

Kostka brukowa

Nie da się ukryć, że kostka brukowa ma wiele zalet i często staje się nieodłącznym elementem ogrodu. Mimo wszystko jest to jeden z podstawowych błędów. Beton i połączenie zielni może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Nikt nie skupi się na roślinach, widząc nienaturalne, jaskrawe kolory w ogrodzie. Przy szarej i pstrokatej nawierzchni kostki brukowej, rośliny mogą srać się niezauważone.

Egzotyka

Egzotyczne rośliny kuszą swoim przepięknym wyglądem. Jednak nie są one przystosowane do naszego klimatu, w związku z czym w przydomowym ogrodzie nie będą one już tak pięknie wyglądać, zwłaszcza kiedy nadejdzie zima. Wówczas będą wymagały one okrycia i zabezpieczenia, co skutecznie zniszczy wizerunek naszego ogrodu. Pamiętajmy, by wybrać rośliny, które są przystosowane do naszego klimatu i sobie zarówno latem jak i zimą.

Co ze skalniakami?

Okazuje się, że popularne skalniaki nie w każdym domowym ogrodzie będą dobrze wyglądać. Jeśli skupimy się głównie na bylinach, nie będzie z nimi większego problemu. Jednak nie jest najlepszym pomysłem, zmieszanie ich z dużą ilością różnorodnych roślin. Pamiętajmy, że rodzaj zagospodarowania terenu przekłada się na jakość roślin. W internecie aż roi się od zdjęć ogrodów, z których możemy czerpać inspirację.

Podłoże w ogrodzie

Kolejnym błędem jaki dość często popełniamy, jest brak odpowiednio dobranego podłoże. Ukształtowanie terenu, a także dostęp do światła, jest tak samo istotny jak rodzaj gleby w przydomowym ogrodzie. Gdy posadzimy roślinność o większych wymaganiach, wymagania pod względem gleby także wzrosną. Musimy więc dbać o odpowiednie pH, by uniknąć karłowacenia roślin, a takze zapobiec temu by rosły większe niż powinny.

Kolorowa kora

Nie zapominajmy, że kora ma znaczenie czysto użytkowe. Dzięki niej możemy:

  • zapobiec rozprzestrzenianiu i rozrastaniu się chwastów.
  • zatrzymać odpowiedni poziom wilgoci w glebie.

Jednak im bardziej ciasno posadzimy rośliny, tym mniej kory potrzebujemy. Pamiętajmy, że ma ona być praktycznie niewidoczna. O ile planujemy ogród awangardowy, kolorowa kora może dobrze się sprawdzić. Jeśli jednak planujemy zwykły domowy ogród będzie to wyglądać dość przeciętnie.

Comments are closed.