Budowa domu z prefabrykatów – czy to się opłaca?

Koszt budowy domu - od czego zalezy
Koszt budowy domu – od czego zależy?
21 sierpnia, 2020
Program do aranzacji wnetrz - jaki wybrac
Projektowanie wnętrz – jaki program wybrać?
22 sierpnia, 2020
Budowa domu z prefabrykatow - czy to sie oplaca

Domy prefabrykowane w Polsce nie zdobyły jeszcze ogromnej popularności i uznania. Stopniowo jednak wzbudzają zainteresowanie coraz to większej liczby ludzi. Zyskują też cały szereg pozytywnych opinii. Nic dziwnego skoro wyróżnia je jakość, która idzie w parze z niską ceną, a także szybkość ich postawienia. Tak na prawdę, tego typu budynek, może stanąć na działce już w ciągu jednego dnia. Czym zatem jest dom prefabrykowany i czy jego budowa się opłaca?.

Czym jest dom prefabrykowany?

Dom z prefabrykantów często nazywany jest domem gotowym lub domem modułowym. Głównym surowcem wykorzystywanym do jego produkcji jest drewno. Jak sama nazwa wskazuje taki dom w całości powstaje w fabryce. Dlatego niezwykle popularnym określeniem jest dom z gotowych elementów, gdyż poszczególne moduły, są w całości transportowane w ciężarówkach, do miejsca docelowego. Po dotarciu na miejsce są one składane za pomocą dźwigu i gotowe. Mimo że jest to dom całkowicie wykonany z drewna, to zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, gwarantuje trwałość i solidność wykonania.

Dom prefabrykowany a tradycyjny

Różnice między domem z prefabrykantów, a domem tradycyjnym- murowanym, są widoczne gołym okiem. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • czas trwania budowy- domy gotowe jeszcze tego samego dnia może stanąć na działce, podczas gdy budowa domu murowanego może trwać nawet kilka lat.
  • materiał do budowy- domy prefabrykowane są wykonane głównie z drewna. Domy tradycyjne natomiast, praktycznie w ogóle z niego nie korzystają.
  • fundament- dom murowany musi mieć fundament, stanowi to jego podstawę. Wylewka jest wymagana pod całą konstrukcję. Domki z gotowych elementów natomiast, można z pomocą wylewki na stałe połączyć z gruntem, a także postawić go na specjalnych bloczkach fundamentowych.
  • koszty- to największa różnica pomiędzy domem murowanym a domem prefabrykowanym. Drugie są za zwyczaj dużo tańsze, co stanowi niepodważalny argument na ich opłacalność.

Zalety domu prefebrykowanego

Domy z gotowych elementów dopiero zyskują grono zwolenników i stopniową popularność. Jednak nie da się ukryć, że mają one wiele zalet, o których niektórzy z nas nie mają pojęcia. Oto najważniejsze zalety gotowego domu:

  • oszczędność czasu- jak już zostało wspomniane budowa jest bardzo prosta i szybka. Cała konstrukcja jest przygotowywana w fabryce. W praktyce oznacza to tyle, że na działkę przyjeżdżają gotowe moduły, które wystarczy umieścić na fundamencie lub bloczkach. Kolejnym krokiem jest złączenie modułów w całość i gotowe. Na działce stoi dom w stanie deweloperskim i zajęło to około jednego dnia pracy. Na pewno doceni to każdy, kto spieszy się z budową domu.
  • oszczędność energetyczna- wśród ludzi panuje błędny stereotyp, że domy prefabrykowane ciężko jest nagrzać. Jest to jednak tylko stereotyp, bowiem domy te są bardzo oszczędne, wszystko dzięki zastosowaniu do budowy drewna. Niektóre firmy, oferują drewno w różnych standardach, np. w wersji premium. Oznacza to, że dom będzie miał charakter pasywny. Co to oznacza?. Otóż prawdopodobnie za ogrzewanie przez całą zimę, zapłacimy około 1000 złoty, za dom o powierzchni około 100 metrów.
  • niskie koszty budowy- to kolejny istotny argument. Cena domów prefabrykowanych jest o wiele niższa nawet od cen mieszkań na rynku wtórnym. Wszystko zależy oczywiście od producenta, standardu jaki wybierzemy, ale także projektu. Należy jednak wiedzieć, że za metr kwadratowy domu w standardzie deweloperskim, przyjdzie nam zapłacić około 2000-3000 złotych. W porównaniu z cenami mieszkań, jest to naprawdę niewiele. Nie wspominając już o kosztach budowy domu murowanego, którego cena potrafi przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy.
  • ekologiczny, naturalny materiał- drewno to naturalny budulec. Wiele osób twierdzi, że w tego typu domach będzie można żyć dłużej i zdrowiej, ponieważ korzystnie wpływa ono na organizm i nasze drogi oddechowe. Drewno to także materiał oddychający, który zapobiegnie gromadzeniu się we wnętrzu domu wilgoci, która z kolei może powodować szkodliwą pleśń.

Comments are closed.