Jak urządzić mały salon – gospodarujemy małe przestrzenie

Program do aranzacji wnetrz - jaki wybrac
Projektowanie wnętrz – jaki program wybrać?
22 sierpnia, 2020
Jak zaaranzowac przydomowy ogrod
Jak zaaranżaować przydomowy ogród
22 sierpnia, 2020
Jak urzadzic mały salon - gospodarujemy małe przestrzenie

Tematyką, w której architekci wnętrz otrzymują w ostatnich latach najwięcej pytań, jest aranżacja małych mieszkań i pokoi. Obecna sytuacja demograficzna sprawia, że coraz więcej osób pragnących posiadać własny kąt, mieszka w lokalach o powierzchni nieprzekraczającej 30 m2. Jeszcze do niedawna uważano, że w przypadku niewielkich pomieszczeń konieczny jest wybór pomiędzy estetyką, a funkcjonalnością. Dziś nawet aranżacja małego salonu bez problemu może połączyć w sobie oba te aspekty. 

Optyczne powiększenie

Planując wystrój salonu o małej powierzchni, właściciele obawiają się zazwyczaj, żeby pomieszczenie nie okazało się klaustrofobiczne i przytłaczające. Pokój dzienny jest w końcu pod wieloma względami najważniejszym miejscem w domu. To w nim wszyscy mieszkańcy powinni móc zrelaksować się po ciężkim dniu. Tutaj również zapraszani są goście, na których samopoczuciu zależy gospodarzom. Czy posiadając mały salon, możliwe jest uczynienie go pomieszczeniem przestronnym i przyjaznym?

Z pomocą w rozwiązaniu wspomnianego problemu przychodzą efekty optyczne. Istnieje kilka sposobów na oszukanie ludzkiego oka, dzięki którym pomieszczenie będzie odbierane jako większe i bardziej przestronne. Wspomniane efekty można osiągnąć za pomocą doboru odpowiednich kolorów lub rodzaju wyposażenia i dekoracji.

Kolor a przestrzeń

W niewielkim salonie sprawdzą się przede wszystkim jasne kolory ścian. Jeżeli pokój jest również niski, warto pomalować sufit na biało. Dobrym pomysłem są chłodne odcienie neutralnych, jasnych kolorów. Na przykład chłodne błękity zwiększają wrażenie oddalenia powierzchni od obserwatora. Osoby, którym aranżacja salonu wyłącznie w jasnych barwach nie przypada do gustu, również znajdą rozwiązanie dla siebie. W takim przypadku warto jednej ze ścian nadać bardziej intensywny odcień. Odpowiednio nasycona barwa stworzy wrażenie głębi.

Znaczenie doboru mebli

Wybór wyposażenia również odgrywa ogromną rolę w nadaniu pokojowi optycznego powiększenia. Małej wielkości salon nie może być zagracony. Zaleca się rezygnację z meblościanek i ciężkich regałów. Również kanapy narożnikowe mogą okazać się złym rozwiązaniem. Dobrą alternatywą dla meblościanek będą wiszące półki, które zajmują o wiele mniej miejsca. Osoby, które nie wyobrażają sobie projektu salonu bez regału na książki, zainteresować mogą regały ażurowe. Dzięki nim można uniknąć wrażenia natłoku. Fronty mebli powinny być gładkie i nie posiadać zbędnych wzorów. Idealnie sprawdzą się tutaj meble lakierowane na wysoki połysk, szklane lub z lustrem. Wydają się zajmować mniej miejsca dzięki temu, że odbijają światło.

Wykreować więcej przestrzeni

Problemem właścicieli małych mieszkań jest często brak miejsc, które mogłoby spełniać niektóre funkcje. Pomieszczeniem, którego najczęściej brakuje w domach o niewielkim metrażu jest jadalnia. Rozwiązaniem polecanym przez projektantów jest stworzenie salonu z aneksem kuchennym. Dzięki połączeniu pokoju dziennego z kuchnią można uzyskać doskonałą przestrzeń umożliwiającą wspólne gotowanie, jedzenie i relaks w większym gronie. Jeżeli zastosowanie tego pomysłu na salon wciąż nie umożliwia postawienia w nim stołu, warto pomyśleć o wielofunkcyjnej wyspie kuchennej.

Dodatki i dekoracje

Bardzo istotnym w urządzeniu pokoju o niewielkiej powierzchni jest jego wykończenie i udekorowanie. Niektóre dodatki pomagają wyeliminować efekt przytłoczenia małym metrażem. Osoby potrzebujące pomysłów, salonowe inspiracje odnajdą na wielu portalach internetowych. Dekoracją polecanym w pokojach dziennych o mały metrażu jest zawieszenie na ścianie lustra. W sklepach znaleźć można wiele kształtów tego dodatku, które będą pasowały do różnych stylów wnętrzarskich. I chociaż lustro rzadko kojarzone jest z pokojem dziennym, odpowiednio dobrane doda wnętrzu walorów estetycznych.

Przy projektowaniu wystroju małego salonu trzeba pamiętać o funkcjonalności. Warto więc dokładnie przemyśleć miejsca zamontowania kontaktów, włączników światła, czy rozplanowanie przejść. Wiele inspiracji salonu odnaleźć można również w czasopismach na temat wystroju mieszkań.

Comments are closed.