Jak zaaranżaować przydomowy ogród

Jak urzadzic mały salon - gospodarujemy małe przestrzenie
Jak urządzić mały salon – gospodarujemy małe przestrzenie
22 sierpnia, 2020
Ruchome tapety 3D na sciane - designerski HIT
Ruchome tapety 3D na ścianę – designerski HIT
25 sierpnia, 2020
Jak zaaranzowac przydomowy ogrod

Przydomowy ogródek to marzenie niejednej pani domu, jednak aby go zaaranżować, należy temu zajęciu poświęcić niemałą ilość czasu. Dla miłośników roślinności projektowanie ogrodów to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jaką można robić, ponieważ daje wiele radości i pozwala, choć na chwilę zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. W jaki jednak sposób zaaranżować przydomowy ogródek? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy wpis.

Przydomowy ogródek: rozeznanie terenu

W sytuacji, gdy ma się już koncepcję tego, jak powinien wyglądać przydomowy ogródek, to przed rozpoczęciem prac warto stworzyć sobie wizualizację wszystkiego, wykorzystując w tym celu specjalny program do projektowania ogrodu. Dzięki niemu można bowiem sprawdzić, czy dana koncepcja sprawdzi się w danym ogrodzie i będzie cieszyła oko wszystkich domowników. Najlepiej wszystko sobie przemyśleć przed rozpoczęciem prac, ponieważ w trakcie ich wykonywania wszelkie zmiany mogą sporo kosztować. Jeśli chodzi o ogrody zdjęcia, które można zobaczyć na wielu stronach internetowych, to świetna inspiracja, którą można przenieść na własny projekt, który powinien jednak uwzględniać szereg potrzeb oraz możliwości, aby idealnie spełnić swoje zadanie. Urządzanie ogrodu należy rozpocząć od rozpoznania terenu, który będzie przeznaczony na przydomowy ogród. Warto w tym celu zaopatrzyć się dodatkowo w geodezyjną mapkę działki, na której należy zaznaczyć przebieg rur kanalizacyjnych oraz przewodów elektrycznych, gdyż jest to niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłych nasadzeń roślin oraz ewentualnie większej ingerencji w ogród.

Od czego zacząć projektowanie przydomowego ogrodu?

Ogrody domowe z roku na rok stają się coraz piękniejsze, ponieważ coraz większa liczba osób poszukuje, choć odrobiny prywatności a własny ogródek idealnie ją zapewnia. Jeśli chodzi natomiast o projekt samego ogrodu, to należy go rozpocząć od największych elementów, a mianowicie od zbiorników wodnych, ogrodzenia oraz ścieżek. Bardzo często ogrody przydomowe stają się miejscem rekreacji oraz wypoczynku, dlatego też warto zastanowić się nad tym, w którym miejscu zdecydować się na postawienie np. mebli ogrodowych. Jak zostało wspomniane powyżej, projektowanie ogrodu warto rozpocząć od ogrodzenia, które powinno zapewnić odrobinę prywatności, oddzielając ogród od ulicy, jednak nie powinno dawać zbyt dużej ilości cienia, jeśli planujemy nasadzenia określonych roślin. W takim przypadku ogrodzenie nie powinno być zbyt wysokie i dobrze, jeśli będzie, chociażby w małym stopniu przepuszczało promienie społeczne.

Podziel ogród na strefy

Przydomowy ogród warto podzielić na kilka różnych stref, dzięki czemu ogród z pewnością nabierze atrakcyjności. Świetnym pomysłem może być np. ustawienie altanki z miejscem do grillowania, jednak na takie coś można sobie pozwolić jedynie wtedy, gdy ogród jest nieco większych rozmiarów. Jeśli w ogrodzie decydujemy się na urządzenie strefy wypoczynku to dobrze, jeśli w jakiś sposób oddzielimy ją od pozostałej części ogrodu np. poprzez posadzenie nieco wyższych roślin. Dzięki temu zapewnimy sobie odrobinę prywatności i spokoju co po ciężkim dniu spędzonym w pracy jest na wagę złota. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być również umieszczenie w ogrodzie małego oczka wodnego, które nada ogrodowi zupełnie innego charakteru.

Zadbaj o roślinność

Przydomowy ogród to przede wszystkim roślinność nie tylko w postaci przepięknych i bujnych kwiatów, ale również drzew. Jeśli zależy nam na przestrzeni i dopływie promieni słonecznych, to nie decydujmy się na posadzenie drzew liściastych, które mogą osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości. Znacznie lepiej sprawdzą się w tym przypadku krzewy oraz iglaki, które bez problemu można przycinać i formować na różnego rodzaju kształty. W części reprezentacyjnej ogrodu warto zdecydować się na posadzenie roślin, które mają albo przepiękne kwiaty, albo atrakcyjne liście. W miejscach cienistych warto postawić na okazałe byliny, które dobrze znoszą takie właśnie warunki. W ogrodach przepięknie prezentują się ozdobne trawy, hortensje, a także róże, na które z pewnością warto się zdecydować już na etapie projektowania przydomowego ogródka.

Comments are closed.