Koszt budowy domu – od czego zależy?

Budowa domu z prefabrykatow - czy to sie oplaca
Budowa domu z prefabrykatów – czy to się opłaca?
21 sierpnia, 2020
Koszt budowy domu - od czego zalezy

Własny dom to marzenie niejednego z nas. Zbudowanie go to jednak proces nie tylko czasochłonny, ale również wymagający pod względem finansów. Nim więc na poważnie rozpoczęte zostanie planowanie budowy domu, warto najpierw zastanowić się co wpływa na ostateczną cenę ukończenia projektu.

Na to jaką cenę będzie miał budowany nowoczesny dom ma wpływ wiele czynników. Znajdują się wśród nich takie kwestie jak to, czy jest to projekt przygotowywany od podstaw przy współpracy z architektem, czy też może powstaje w oparciu o zakupiony uprzednio gotowy plan domu. Nie bez znaczenia są także materiały z jakich powstaje budynek. Jak w przybliżeniu przedstawiają się te kwestie?

Gotowy czy indywidualny?

W przypadku gdy budżet jest stosunkowo ograniczony, bez wątpienia lepiej jest sięgnąć po gotowy projekt domu. Firmy oferujące takie rozwiązania udostępniają projekty małych domów w cenach już od 800 złotych. Nawet największe projekty zazwyczaj nie przekraczają granicy 9 tyś zł. Inaczej wygląda to w przypadku projektów szykowanych indywidualnie przy współpracy z architektem. W sytuacji gdy np. pod uwagę brane jest opracowanie od podstaw projektu według którego zostanie zbudowany duży dom kanadyjski, należy liczyć się z opłatami sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pewną wadą jest też jego czasochłonność, zwłaszcza, gdy często nanoszone są poprawki i uwagi. To jest jednak nieunikniona cena którą trzeba zapłacić za indywidualność.

Kwestia energooszczędności

Nie bez znaczenia dla kosztów domu jest również jego poziom energooszczędności. Chcąc zainwestować w tą kwestię należy liczyć się z większymi nakładami finansowymi. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że koszty te zwracają się na dłuższą metę. Wynika to z tego, iż oddany już do użytku np. energooszczędny dom z prefabrykatów pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na energię niezbędną do zapewnienia odpowiedniej temperatury w miesiącach szczególnie zimnych i ciepłych. Co więcej, automatycznie zwiększymy też jego wartość rynkową – kwestia ta jest istotna zwłaszcza, gdy planujemy w przyszłości sprzedać dom.

Technologia budowy

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt budowy domu jest technologia za pomocą której wykonywany jest dom. Można wyróżnić kilka najpopularniejszych z nich, wśród których bez wątpienia znajdzie się

  • Technologia domów prefabrykowanych
  • Technologia szkieletowa
  • Technologia murowana

Pierwsza z nich, czyli domy prefabrykowane są najdroższym dostępnym rozwiązaniem. Decydując się na nie należy liczyć się z kosztami sięgającymi wielu setek tysięcy złotych. W zamian za tą ocenę dom powstaje niezwykle szybko, zazwyczaj w zaledwie kilka miesięcy. Wynika to z tego, iż takie domy powstają z modułów produkowanych oddzielnie, a następnie dostarczanych na miejsce budowy gdzie są składane niczym gigantyczne klocki Lego. Z kolei technologia murowa jest znacznie tańsza – jej dokładne koszty jednak zależą od ilości warstw. Najdroższym, ale i też najsolidniejszym rozwiązaniem są w tym przypadku ściany trzywarstwowe. Jeszcze inną opcją jest technologia szkieletowa, która cechuje się wyjątkowo niskim kosztem pozwalającym budować tanie domy. Jej wadą jest niestety niska trwałość budynku. To zatem opcja przede wszystkim dla osób, dla których wysoka jakość wykonania nie jest priorytetem.

Sposoby na tańszy dom

Na koszt domu ma oczywiście także wpływ jakość materiałów budowlanych z których będzie stawiana konstrukcja. Tu warto zaznaczyć, że specjaliści są zgodni co do jednego: na tej kwestii nie warto oszczędzać. Na czym zatem można nieco przyoszczędzić pod względem budżetu? Wbrew pozorom większy dom (pod względem powierzchni użytkowej) wcale nie zawsze oznacza domu znacznie droższego. Koszty budowy może między innymi zredukować brak “wystających” elementów w rodzaju wykuszy czy też balkonów. Innym sposobem na zaoszczędzenie jest zadbanie o to, by dach miał mniejszą powierzchnię niż przestrzeń domu którą zakrywa. Warto również wspomnieć o korzyści płynącej z nie upiększania domu o różnego typu ozdobniki: budynek o surowej i zwartej bryle zawsze będzie kosztował nieco mniej. Jeżeli zaś celem jest naprawdę tani dom za 100 tys, dobrze jest zainteresować się nowymi trendami w budownictwie, takimi jak renesans domów z cegły bądź drewna. Zwolennicy takich rozwiązań uważają, że korzystając z tych rozwiązań możliwe jest zbudowanie domu w tym przedziale cenowym. Inną alternatywą są domy z kontenerów, które są nie tylko tańsze niż “tradycyjne” domy murowane, ale i również przyciągają oko nietypowym, nowoczesnym designem.

Comments are closed.