Podziemne systemy zagospodarowania wody deszczowej szansą na realne oszczędności!

Zalety i wady domow szkieletowych
Zalety i wady domów szkieletowych
2 października, 2020
Przytulny balkon zaaranzuj go sam
Przytulny balkon: zaaranżuj go sam!
2 października, 2020
Podziemne systemy zagospodarowania wody deszczowej szansa na realne oszczednosci

Analiza wykorzystania wody użytkowej w gospodarstwach domowych pokazuje, że ponad 50% wykorzystywanej wody można zastąpić tą o niższej jakości, a więc wodą deszczową. Świetnie sprawdzi się ona m.in. do spłukiwania toalet czy podlewania ogrodów. Mniejsze zużycie wody z sieci wodociągowej to nie tylko ulga dla naszego portfela, ale także nasz wyraz realnego zaangażowania w ochronę środowiska, w tym dbałości o poprawę stanu wód gruntowych w naszym kraju. Jak działa taki system i czy jego montaż faktycznie się opłaca?

System zagospodarowania wody deszczowej – zasada działania

Podstawa działania takiego systemu opiera się przede wszystkim na gromadzeniu zebranej z dachu budynku wody opadowej. Deszczówka, spływając z dachu, przez układ rynien trafia do zbiornika, umieszczonego w większości przypadków pod ziemią. Zanim tam trafi, zostaje oczyszczona przez filtry znajdujące się na drodze spływu, co zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń w zbiorniku.
Do wykorzystania zgromadzonej w zbiorniku wody wykorzystuje się pompy, zapewniające właściwy dopływ wody do wybranego przez nas źródła.

Najprostsze systemy zagospodarowania wody deszczowej składają się więc ze zbiornika (dobieranego indywidualnie na podstawie szacowanego zapotrzebowania), pompy oraz akcesoriów dodatkowych takich m.in. filtry.

Jeżeli chodzi o cenę takiej inwestycji, to tutaj musimy się liczyć z kosztami rzędu 6 000 – 10 000 zł. Ostateczna cena zależeć będzie jednak od wielkości zbiornika, tego, w jakim dokładnie celu będzie wykorzystywana woda, jakie pompy zostaną zastosowane itp.

Powody, dla których warto korzystać z deszczówki

• Możliwość częściowego uniezależniania się od dostaw wody z sieci, co wiąże się z realnymi oszczędnościami. Standardowej wielkości gospodarstwo domowe może zaoszczędzić nawet 700 zł rocznie, jeżeli zacznie wykorzystywać wodę deszczową.

• Woda deszczowa jest bardziej miękka, co sprawia, że podlewane nią rośliny lepiej rosną.

• Możliwość uniknięcia podatków wynikających z odprowadzania niewykorzystanej deszczówki do sieci kanalizacyjnej.

• Możliwość aktywnego przyłączenia się do dbania o środowisko naturalne wokół nas, oszczędzając cenne zasoby wody, które w naszym kraju są szczególnie niskie.

Wśród powodów, dla których warto inwestować w takie rozwiązanie, wymienia się także wzrost wartości nieruchomości, na której zainstalowano taki system. Sama instalacja to rozwiązanie trwałe i z pewnością pozytywnie wpłynie na cenę nieruchomości, gdybyśmy z jakichś powodów musieli ją sprzedać.

Program Moja Woda

Program „Moja Woda”, którego celem jest ochrona zasobów wody, poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych powinien zachęcić niezdecydowanych, którzy obawiają się wysokich kosztów instalacji podziemnych systemów zagospodarowania wody deszczowej. W ramach programu możemy otrzymać dotację, sięgającą 80% kosztów kwalifikowanych instalacji (maksymalnie 5 000 zł). Tego typu wsparcie oferowane przez rząd sprawia, że inwestycja w zbieranie wody deszczowej zwróci się niezwykle szybko, a my nie będziemy zmuszeni pokrywać wysokich kosztów zakupu i montażu takiego systemu. Wnioski do programu można składać od 01.06.2020 r. do 30.06.2024 roku – warto się jednak spieszyć, pula środków jest ograniczona!

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie dostępny jest także szczegółowy regulamin oraz druki, które należy wypełnić, aby otrzymać dofinansowanie.

Podsumowanie

Wykorzystanie wody deszczowej pomoże Ci zmniejszyć zużycie wody wodociągowej nawet o 50%, co przełoży się na realne oszczędności w Twoim domowym budżecie. Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko oszczędzamy, ale także uniezależniamy się od dostawców wody i dbamy o racjonalne wykorzystanie zasobów wodnych. Korzyści jest więc naprawdę sporo, a biorąc pod uwagę wysokie dofinansowanie, jakie możemy uzyskać na zakup i montaż takiej instalacji, nie pozostaje nic innego jak poważnie zainteresować się tematem i podjąć działania mające na celu instalację tego systemu na naszej posesji.

Comments are closed.