Architektura w dzisiejszych czasach jest jedną z najprężniej działających i najszybciej rozwijających się branż. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług biur architektonicznych w celu zaprojektowania wymarzonego miejsca do życia. Stworzenie dobrego projektu mieszkania czy przestrzeni urbanistycznej wymaga wiedzy i wyobraźni przestrzennej, ale także umiejętności. Z pomocną dłonią przychodzą programy, przeznaczone do celów projektowych. Jaki program komputerowy będzie najlepszym wyborem do stworzenia wizualizacji?
Obecnie na rynku dostępność specjalistycznych programów przeznaczonych dla architektów nie stanowi problemu. Szeroki wachlarz możliwości nie tylko ułatwia pracę projektantom, ale także tworzy atrakcyjną ofertę dla klientów. Oto kilka programów komputerowych, dzięki którym powstają największe projekty architektoniczne:
Większość z nich występuje w wersji płatnej – za pełen wybór narzędzi i możliwości w tych specjalistycznych programach należy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, że możliwe jest również pobranie wersji próbnej na krótszy okres czasu, który pozwoli ocenić klientowi czy zakres zastosowań jest wystarczający.
Co więcej, dla wykładowców uczelni wyższych oraz dla studentów, kształcących się w kierunkach związanych z architekturą, twórcy oprogramowań przygotowali atrakcyjne oferty – studenckie wersje edukacyjne z minimum roczną licencją, całkowicie za darmo.
ArchiCad jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych programów graficznych. Z oprogramowania Graphisoftu korzystają nie tylko studenci kierunków architektonicznych, ale także doświadczeni projektanci.
Choć ze względu na szeroką gamę narzędzi i rozwiniętą grafikę, ArchiCad służy głównie do tworzenia dużych projektów, tj. pełnych budynków lub ich wnętrz, to urządzanie ogrodu w projekcie niewątpliwie nie będzie w jego przypadku żadną barierą.
ArchiCad posiada funkcję tworzenia zarówno w oknie 3D, jak i w siatce projektowej – dzięki temu, projektant jest w stanie budować rzeczywisty ogród w formie przestrzennej, jednocześnie mając kontrolę nad jego planem. Dodatkowo, w najnowszych wersjach istnieje możliwość “wirtualnego spaceru” – to ciekawa opcja, bowiem w ten sposób, klient może obejrzeć projekt 3D z każdej strony z perspektywy człowieka i poczuć się, jakby oglądał go już w rzeczywistości.
Oprogramowanie firmy Graphisoft posiada wiele elementów budowlanych, których listę można poszerzyć, pobierając pliki (tak zwane “bloki”) z internetu. To pozwala na jeszcze większą kontrolę nad projektem i stworzeniem niemalże identycznego wnętrza lub ogrodu przydomowego, jak w założeniu klienta.
Już dwudziestoletni program komputerowy, który cieszy się dużą popularnością i uznaniem, nie tylko ze strony projektantów architektury. Ze SketchUpa chętnie korzystają także twórcy gier oraz amatorzy i miłośnicy projektowania, którzy chcą poszerzać swoje umiejętności.
Ten program będzie świetnym wyborem dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w specjalistycznym użytkowaniu komputera – jest on bowiem zdecydowanie prostszy w obsłudze, niż ArchiCad od Graphisoftu.
O ile w przypadku ArchiCada, warto go poznać trochę bliżej i skorzystać z tutoriali bądź wiedzy książkowej, zanim rozpocznie się pracę na tym programie – tak ze SketchUpem można rozpocząć przygodę “od zera”, gdyż jest on bardziej przejrzysty i łatwiej poznać jego wszystkie opcje. Jeśli chodzi o projektowanie ogrodów, SketchUp będzie świetnym wyborem ze względu na szeroki wybór komponentów 3D z zakresu przyrody, elementów małej architektury oraz wyposażenia.
Program twórcy Trimble w pełnej wersji jest płatny, jednak, tak samo jak w przypadku innych programów CAD, istnieje wersja próbna.
Ogrody domowe można projektować w wielu programach graficznych – także tych, dostępnych poza ofertą Graphisoftu czy Trimble. Jeżeli zainteresowany nie dysponuje sprzętem o dobrych parametrach (procesor, karta graficzna, dysk twardy czy pamięć komputera), to te dwa programy będą lepszą opcją, niż wyżej wymienione specjalistyczne wersje.
GardenPuzzle jest programem o wiele mniej znanym niż ArchiCad, czy SketchUp – to jednak wcale nie oznacza, że jego jakość jest na niskim poziomie. W stosunku do ceny za półroczną subskrypcję, program jest naprawdę dobrze wyposażony. Oprócz tego, istnieje również wersja demo do przetestowania oferty.
Program jest przeznaczony głównie do projektowania ogrodów domowych czy większych, otwartych przestrzeni urbanistycznych – aplikacja działa zarówno na systemie Windows, jak i MAC.
HomeStyler jest programem całkowicie darmowym, ale niestety – najbardziej ograniczonym pod względem projektowania ogrodów. Warto jednak podkreślić fakt, że korzysta się z niego poprzez stronę internetową, a wszelkie projekty zapisuje się online – to świetna wiadomość dla właścicieli laptopów czy komputerów, które nie byłyby w stanie udźwignąć oprogramowania programów CAD.
Program oferuje nie tylko tworzenie podstawowego rzutu, ale również dobrej jakości wizualizacji.