Przytulny balkon: zaaranżuj go sam!

Podziemne systemy zagospodarowania wody deszczowej szansa na realne oszczednosci
Podziemne systemy zagospodarowania wody deszczowej szansą na realne oszczędności!
2 października, 2020
Przytulny balkon zaaranzuj go sam

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania z balkonem lub tarasem, to z pewnością czujesz, że pogoda na zewnątrz zachęca nas do spędzania wolnego czasu właśnie tam. Aby relaks na świeżym powietrzu był prawdziwą przyjemnością, warto jednak zadbać o niepowtarzalną i wygodną przestrzeń, którą z powodzeniem możesz zaaranżować samodzielnie. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Krok 1: Stworzenie dobrego planu

Jeżeli podjąłeś już decyzje o tym, że chcesz utworzyć na balkonie przytulny kąt, to warto przejść do przygotowania planu, pamiętając o tym, żeby to, co sobie zaplanujemy, było łatwe w utrzymaniu i nie generowało całej masy dodatkowych obowiązków.

Zacznij od przygotowania niewielkiego szkicu balkonu i wrysuj na nim, wszystko to, co chciałbyś tam umieścić – da Ci to obraz sytuacji i pozwoli stwierdzić, czy naprawdę na wszystko się będziesz decydował i czy na wszystko znajdzie się miejsce. Nie zapominaj także o budżecie – zastanów się, ile możesz przeznaczyć na realizację projektu i trzymaj się tej kwoty, to pozwoli Ci realnie podejść do wydatków i wyeliminować zakupy, które mogłyby zrujnować Twój budżet.

Krok 2: Wybór podłogi

Mówiąc o podłogach balkonowych, musimy sobie uświadomoć, że materiał, który wybierzemy, powinien być przede wszystkim odporny na warunki atmosferyczne, łatwy w utrzymaniu czystości i trwały. W tej roli doskonale sprawdzają się płytki gresowe – wybierajmy te antypoślizgowe oraz mrozoodporne, z pewnością posłużą nam latami.

To oczywiście niejedyna możliwość: w roli podłogi balkonowej sprawdzi się również drewno, ale wyłącznie te twarde i odporne na warunki atmosferyczne – szczególnie polecane są odmiany drzewa egzotycznego, które w tej roli sprawdzają się idealnie.

Kolejna możliwość to sztuczna trawa – tutaj wybór jest naprawdę ogromny, jednak my szczególnie polecamy te wykonane na podłożu z miękkiej pianki, umożliwiające wygodne poruszanie się po nich bez konieczności zakładania obuwia.

Krok 3: Wybór mebli oraz oświetlenia

W przypadku balkonów, które zazwyczaj nie są zbyt duże, szczególnie polecanym rozwiązaniem są składane meble ogrodowe, sprawdzające się nawet przy niewielkich metrażach.

Jeżeli chodzi o to, jakie elementy wybrać to polecamy przede wszystkim stolik, krzesła oraz ewentualnie niewielką ławę. Ważnym elementem jest także skrzynia balkonowa, która przyda się do przechowywania poduszek, doniczek czy innego rodzaju dodatków.

Nie zapominajmy również o doborze odpowiedniego oświetlenia – w większości przypadków jedynym źródłem światła są kinkiety, jednak balkony warto ozdobić także girlandą świetlną lub też lampionami, które pomogą nam stworzyć niepowtarzalny, przytulny klimat.

Krok 4: Wybór roślinności

Przytulny balkon to oczywiście także rośliny, które pozwolą nam się zrelaksować i poczuć się na balkonie jak w ogrodzie. Zieleń na balkonie ma moc tworzenia przytulnego klimatu, sprzyjającego wypoczynkowi, nie powinniśmy więc z tego rezygnować. Jeżeli nasze doświadczenie w hodowli roślin nie jest duże, to na początek polecamy chyba najpopularniejsze kwiaty balkonowe, a więc pelargonie: odporne na suszę, wiatr oraz ogólnie łatwe w uprawie. Jeżeli zależy nam na tym, aby schować się przed spojrzeniami sąsiadków, to polecamy rośliny pnące, które stworzą efektowną zasłonę, odgradzając nas także od hałasu oraz tworząc korzystny mikroklimat. Jeżeli chodzi o tego typu rośliny, to możemy wybrać pnącza jednoroczne takie jak np. groszek pachnący lub wieloletnie bluszcze, które zostaną z nami na długi czas.

Krok 5: Dekoracje

Nawet niewielka przestrzeń taka jak balkon w bloku może zostać udekorowana i odpowiednio urządzona i wcale nie chodzi o to, aby wykorzystywać w tym celu ogromną ilość przedmiotów. Wystarczą oryginalne kwietniki, poduszki w ciekawe wzory czy specjalne dywaniki ogrodowe. Wszystko to ma sprawić, że nasz balkon nie będzie już jedynie miejscem, gdzie suszymy pranie, ale azylem, który pozwoli nam na relaks i wyciszenie.

Podsumowanie

Aranżując balkon lub taras pamiętać należy o jednym: nieważne czy dysponujemy mniejszą, czy większą ilością miejsca, w każdym przypadku urządzić go możemy zgodnie ze swoimi upodobaniami oraz potrzebami. Żeby osiągnąć taki efekt potrzeba jedyne trochę chęci, zaangażowania oraz inspiracji – to wystarczy, aby stworzyć dla siebie i swojej rodziny idealne miejsce do odpoczynku, które pozwoli na chwilę wytchnienia w tym pędzącym świecie. Nie pozostaje więc nic innego jak zabierać się do roboty!

Comments are closed.