Zalety i wady domów szkieletowych

7 błędów w urządzaniu ogrodu
26 sierpnia, 2020
Podziemne systemy zagospodarowania wody deszczowej szansa na realne oszczednosci
Podziemne systemy zagospodarowania wody deszczowej szansą na realne oszczędności!
2 października, 2020
Zalety i wady domow szkieletowych

Wiele osób marzy o własnym miejscu na ziemi., jednak ceny tradycyjnych domów murowanych przewyższają możliwości finansowe większości ludzi. Nie tylko sam materiał jest kosztowny, ale również wykonanie takiego budynku. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci drewnianych domów szkieletowych, które ekspresowo podbijają rynek. Czy warto zainwestować w tę technologię? Jakie zalety i wady posiadają budynki w konstrukcji szkieletowej?

Zalety domów szkieletowych

Domy szkieletowe mają wiele zalet, które dają im przewagę nad murowanymi budynkami. Są to między innymi:

Czas budowy

Czas budowy domów szkieletowych jest bardzo dużą zaletą. Technologia i materiały użyte podczas prac pozwalają na bardzo sprawne postawienie budynku. Budowa trwa zazwyczaj około trzech miesięcy, jednak wszystko zależy od firmy, którą wybierzemy. Niemniej trwa to znacznie krócej od prac przy domu murowanym, które potrafią ciągnąć się całymi latami.

Cena

Jeśli chodzi o domy szkieletowe cena ich potrafi się bardzo wahać. Wszystko zależy od firmy, którą wybierzemy. Niektórzy producenci oferują domy w standardzie pasywnym już w cenie 2100 zł za metr kwadratowy. Są to bardzo atrakcyjne ceny, które przyciągają nie tylko ludzi prywatnych, ale również wielu inwestorów.

Materiał

Domy szkieletowe wykonane są z drewna, które bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników. Jest to materiał oddychający, który pozwala na przepływ powietrza przez ściany. Dzięki temu wewnątrz budynku nie kumuluje się wilgoć i nie tworzy pleśń. W konsekwencji pozytywnie wpływa na zdrowie, a przede wszystkim drogi oddechowe.

Oszczędność

Niestety krąży wiele błędnych opinii o tym, że domy szkieletowe są zimne i szybko się wychładzają. Prawda jest taka, że ogrzanie takiego budynku zużywa dużo mniej energii niż murowanego. Dodatkowo domy w standardzie pasywnym oraz z instalacją fotowoltaiczną potrafią zminimalizować koszty za prąd niemalże do zera.

Wady domów szkieletowych

Niestety domy szkieletowe oprócz wielu zalet posiadają również kilka wad, o których warto wspomnieć. Są to przede wszystkim:

Problem z akustyką

Niestety w domach szkieletowych z drewna problemem może być akustyka. Drewno nie izoluje dźwięków tak dobrze jak cegła, a przez to hałas niesie się z większą łatwością. Większość firm oferuje dodatkową izolację dźwiękową wewnątrz ścian, jednak wiąże się to z wyższym ostatecznym kosztem.

Trudności w aranżacji wnętrza

Każdy, kto decyduje się na dom szkieletowy powinien wiedzieć, że prawdopodobnie napotka mniejsze, bądź większe problemy z aranżacją wnętrza. Ściany działowe w tych budynkach nie są równie wytrzymałe jak w domach murowanych. Ciężar, który mogą utrzymać to często jedynie 2 kilogramy. Warto zaplanować wystrój mieszkania przed budową domu, aby móc poinstruować firmę w kwestii dodatkowych umocnień.

Problemy w znalezieniu firmy

Niestety domy szkieletowe dopiero zyskują popularność, więc na rynku nie ma zbyt wielu firm zajmujących się tą technologią. Warto szukać takich producentów, którzy mają wieloletnie doświadczenie i dużą liczbę udanych realizacji.

Czy warto zdecydować się na dom szkieletowy?

Jeśli myślimy nad budową domu, warto przemyśleć opcję budynku szkieletowego. Są one nie tylko tanie w budowie, ale również w późniejszym użytkowaniu. Dodatkowo czas, w jakim dom może powstać na działce jest bardzo zadowalający.

Domy szkieletowe dopiero zyskują popularność w naszym kraju, jednak stopniowo stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, potrafią wyglądać zjawiskowo!

Comments are closed.